Градиште (Подареш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°36′50″N 22°32′32″E / 41.61389° N; 22.54222° E / 41.61389; 22.54222Координати: 41°36′50″N 22°32′32″E / 41.61389° N; 22.54222° E / 41.61389; 22.54222
Основни податоци
Место Подареш
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во радовишкото село Подареш. Наоѓалиштето претставува утврдена населба од среден век. На 3 км северозападно од селото, на левиот брег на Ступничка Река, на висок рид што доминира над околината се наоѓаат остатоци од утврдена населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069