Прејди на содржината

Меѓите (Ињево)

Координати: 41°36′49″N 22°25′40″E / 41.61361° СГШ; 22.42778° ИГД / 41.61361; 22.42778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Меѓите


Местоположба 41°36′49″N 22°25′40″E / 41.61361° СГШ; 22.42778° ИГД / 41.61361; 22.42778
Основни податоци
Место Ињево
Општина Радовиш
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Меѓитенаселба и некропола од доцноантичкото време во атарот на селото Ињево, Македонија. На 500 метри источно од селото, на простор од 200 на 400 метри се среќаваат грамади од насобрани камења, фрагменти од керамички садови и питоси. На западниот крај на теренот се гледаат гробни конструкции од големи камени плочи со насока исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 327. ISBN 9989-649-28-6.