Прејди на содржината

Мала Тумба (Ињево)

Координати: 41°36′49″N 22°25′40″E / 41.61361° СГШ; 22.42778° ИГД / 41.61361; 22.42778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мала Тумба


Местоположба 41°36′49″N 22°25′40″E / 41.61361° СГШ; 22.42778° ИГД / 41.61361; 22.42778
Основни податоци
Место Ињево
Општина Радовиш
Тип

 тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Мала Тумбатумул од железното време во атарот на селото Ињево, Македонија. Се наоѓа на 1 километар североисточно од селото, северно од месноста Меѓите.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 327. ISBN 9989-649-28-6.