Прејди на содржината

Бабаше (Калаузлија)

Координати: 41°40′11″N 22°29′40″E / 41.66972° СГШ; 22.49444° ИГД / 41.66972; 22.49444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бабаше


Местоположба 41°40′11″N 22°29′40″E / 41.66972° СГШ; 22.49444° ИГД / 41.66972; 22.49444
Основни податоци
Место Калаузлија
Општина Радовиш
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Бабашеархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Калаузлија. Претставува средновековна некропола. На 300 до 500 метри југозападно од селото се среќаваат камени плочи кои укажуваат на постоење на некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 328, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069