Прејди на содржината

Широка Лазина (Шипковица)

Координати: 41°44′52″N 22°27′51″E / 41.74778° СГШ; 22.46417° ИГД / 41.74778; 22.46417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Широка Лазина


Местоположба 41°44′52″N 22°27′51″E / 41.74778° СГШ; 22.46417° ИГД / 41.74778; 22.46417
Основни податоци
Место Шипковица
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Широка Лазинаархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Шипковица. Претставува средновековна населба. На 200 м североисточно од селото се среќаваат грамади од кршен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 329. ISBN 9989649286.