Прејди на содржината

Чаирлар (Али Коч)

Координати: 41°40′49″N 22°25′40″E / 41.68028° СГШ; 22.42778° ИГД / 41.68028; 22.42778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чаирлар


Местоположба 41°40′49″N 22°25′40″E / 41.68028° СГШ; 22.42778° ИГД / 41.68028; 22.42778
Основни податоци
Место Али Коч
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чаирларнаселба од доцноантичкото време кај селото Али Коч во општина Радовиш. Во нивата на Зубер Јашар, што се наоѓа на 2 км североисточно од селото, се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси, а има и грамади градежен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 325. ISBN 9989649286.