Тулуко (Подареш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тулуко
археолошко наоѓалиште
Тулуко is located in Македонија
Тулуко
Местоположба на Тулуко во Македонија
Местоположба 41°36′50″N 22°32′32″E / 41.61389° СГШ; 22.54222° ИГД / 41.61389; 22.54222Координати: 41°36′50″N 22°32′32″E / 41.61389° СГШ; 22.54222° ИГД / 41.61389; 22.54222
Основни податоци
Место Подареш
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тулуко археолошко наоѓалиште во радовишкото село Подареш. Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика. На јужната периферија на селото, во селските ниви, напростор од околу 200 × 100 м, особено во нивата на Борис Тодоров се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069