Прејди на содржината

Клешан (Подареш)

Координати: 41°36′50″N 22°32′32″E / 41.61389° СГШ; 22.54222° ИГД / 41.61389; 22.54222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клешан


Местоположба 41°36′50″N 22°32′32″E / 41.61389° СГШ; 22.54222° ИГД / 41.61389; 22.54222
Основни податоци
Место Подареш
Општина Радовиш
ТипПериод римско време
Портал „Археологија“

Клешан археолошко наоѓалиште во радовишкото село Подареш. Претставува населба -викус од римско време. На 1,5 км источно од селото се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069