Прејди на содржината

Гошева Корија (Сулдурци)

Координати: 41°34′57″N 22°29′08″E / 41.58250° СГШ; 22.48556° ИГД / 41.58250; 22.48556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гошева Корија


Местоположба 41°34′57″N 22°29′08″E / 41.58250° СГШ; 22.48556° ИГД / 41.58250; 22.48556
Основни податоци
Место Сулдурци
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гошева Коријанаселба од доцноантичко време во атарот на селото Сулдурци, Македонија. На југозападната периферија на селото, на двете страни на поројот, на површина од 150х100 метри се среќаваат фрагменти од керамички садови и грамади од кршен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 331. ISBN 9989-649-28-6.