Прејди на содржината

Кирсалам (Коџалија)

Координати: 41°41′21″N 22°25′13″E / 41.68917° СГШ; 22.42028° ИГД / 41.68917; 22.42028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирсалам


Местоположба 41°41′21″N 22°25′13″E / 41.68917° СГШ; 22.42028° ИГД / 41.68917; 22.42028
Основни податоци
Место Коџалија
Општина Радовиш
Тип

 сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Кирсаламархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Коџалија. Претставува сакрална градба од средновековното време. На 4,5 км североисточно од селото, на една висока чука има остатоци од градба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 329. ISBN 9989649286.