Прејди на содржината

Гробишта (Подареш)

Координати: 41°36′50″N 22°32′32″E / 41.61389° СГШ; 22.54222° ИГД / 41.61389; 22.54222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта


Местоположба 41°36′50″N 22°32′32″E / 41.61389° СГШ; 22.54222° ИГД / 41.61389; 22.54222
Основни податоци
Место Подареш
Општина Радовиш
Тип

 сакрален објект  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Подареш. Претставува средновековен сакрален објект и некропола. Во непосредната близина на селските гробишта се наоѓаат остатоци од сакрален објект, а околу него некропола со гробови од типот циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069