Прејди на содржината

Мезарл’к (Штурово)

Координати: 41°40′50″N 22°28′36″E / 41.68056° СГШ; 22.47667° ИГД / 41.68056; 22.47667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мезарл’к


Местоположба 41°40′50″N 22°28′36″E / 41.68056° СГШ; 22.47667° ИГД / 41.68056; 22.47667
Основни податоци
Место Штурово
Општина Радовиш
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Мезарл’кархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Штурово. Претставува средновековна некропола. На 250 метри западно од селото се наоѓа некропола со гробови од типот циста и со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 332, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069