Калата (Подареш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калата
археолошко наоѓалиште
Калата is located in Македонија
Калата
Местоположба на Калата во Македонија
Местоположба 41°36′50″N 22°32′32″E / 41.61389° СГШ; 22.54222° ИГД / 41.61389; 22.54222Координати: 41°36′50″N 22°32′32″E / 41.61389° СГШ; 22.54222° ИГД / 41.61389; 22.54222
Основни податоци
Место Подареш
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (кале).svg кале


Период среден век
Портал „Археологија“

Калата археолошко наоѓалиште во радовишкото село Подареш. Наоѓалиштето претставува кале од среден век. На 5,5 км северозападно од селото, на патот за Берово, високо на ридот се наоѓаат остатоци од бедем .[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069