Прејди на содржината

Кала (Калуѓерица)

Координати: 41°34′20″N 22°30′56″E / 41.57222° СГШ; 22.51556° ИГД / 41.57222; 22.51556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кала


Местоположба 41°34′20″N 22°30′56″E / 41.57222° СГШ; 22.51556° ИГД / 41.57222; 22.51556
Основни податоци
Место Калуѓерица
Општина Радовиш
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калаградиште од доцноантичкото време во атарот на селото Калуѓерица, Македонија. На зарамнетото плато од високиот рид, што се наоѓа на 2 километри западно од селото, се забележуваат темели од бедем кој опкружува простор од 140 на 100 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 327. ISBN 9989-649-28-6.