Прејди на содржината

Манастир (Калаузлија)

Координати: 41°40′11″N 22°29′40″E / 41.66972° СГШ; 22.49444° ИГД / 41.66972; 22.49444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир


Местоположба 41°40′11″N 22°29′40″E / 41.66972° СГШ; 22.49444° ИГД / 41.66972; 22.49444
Основни податоци
Место Калаузлија
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастирархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Калаузлија. Претставува средновековна населба. На 1,5 км од селото, на границата со селата Калаузлија и Ораовица се гледаат грамади од кршен камен и фрагменти од покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 328, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069