Прејди на содржината

Чатал Таш (Али Коч)

Координати: 41°40′49″N 22°25′40″E / 41.68028° СГШ; 22.42778° ИГД / 41.68028; 22.42778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чатал Таш


Местоположба 41°40′49″N 22°25′40″E / 41.68028° СГШ; 22.42778° ИГД / 41.68028; 22.42778
Основни податоци
Место Али Коч
Општина Радовиш
Тип

 некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Чатал Ташнекропола од железното време кај селото Али Коч во општина Радовиш. На 2 км јужно од селото, на левата страна од патот се наоѓа тумул кој е делумно оштетен со градежните работи на патот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 325. ISBN 9989649286.