Прејди на содржината

Грамада (Бучим)

Координати: 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамада


Местоположба 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Основни податоци
Место Бучим
Општина Радовиш
Тип

 некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Грамада археолошко наоѓалиште во радовишкото село Бучим. Претставува некропола од железно време. На 1 км западно од селото, на десната страна од патот за селото Шопур има повисоко зарамнето плато на кое се наоѓа тумул со пречник во основата од 10 м и височина од 2 м.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 325, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069