Прејди на содржината

Грамади (Дамјан)

Координати: 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамади


Местоположба 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Основни податоци
Место Дамјан
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Јасен археолошко наоѓалиште во радовишкото село Дамјан. Претставува населба од доцната антика и од среден век. На околу 500 м североисточно од селото се среќаваат фрагменти од населбинска керамика, питоси и посебно згура од топено железо. На североисточниот крај на теренот има тумул. Можеби се работи за остатоци од викус.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 325, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Богати наоди од истражувањата на локалитетот Тополничка река кај Радовиш. Архивирано од изворникот на 2013-10-16. Посетено на 2020-09-08.