Баждалан (Коџалија)

Координати: 41°41′21″N 22°25′13″E / 41.68917° СГШ; 22.42028° ИГД / 41.68917; 22.42028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Баждалан - Марашарди


Местоположба 41°41′21″N 22°25′13″E / 41.68917° СГШ; 22.42028° ИГД / 41.68917; 22.42028
Основни податоци
Место Коџалија
Општина Радовиш
Тип

 некропола  могила


Период железно време
Портал „Археологија“

Баждалан или Марашардиархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Коџалија. Претставува некропола-могили од римското време. На едно повисока висорамнина, оддалечено 1 км југозападно од селото, се наоѓаат три могили со пречник во основата од 15 м кои се делумно оштетени.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 329. ISBN 9989649286.