Кукленица (Радовиш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кукленица
археолошко наоѓалиште
Кукленица is located in Македонија
Кукленица
Местоположба на Кукленица во Македонија
Местоположба 41°38′00″N 22°28′00″E / 41.63333° СГШ; 22.46667° ИГД / 41.63333; 22.46667Координати: 41°38′00″N 22°28′00″E / 41.63333° СГШ; 22.46667° ИГД / 41.63333; 22.46667
Основни податоци
Место Радовиш
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Турски Гробишта или Теќетоархеолошко наоѓалиште во градот Радовиш. Наоѓалиштето претставува населба од среден век. На југоисточната периферија на градот, во нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069