Селиште (Ињево)

Координати: 41°36′49″N 22°25′40″E / 41.61361° СГШ; 22.42778° ИГД / 41.61361; 22.42778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 41°36′49″N 22°25′40″E / 41.61361° СГШ; 22.42778° ИГД / 41.61361; 22.42778
Основни податоци
Место Ињево
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштенаселба од римското време во атарот на селото Ињево, Македонија. На 200 метри западно од селото, на левата и десната страна од селскиот пат за Горовска Чешма се среќаваат фрагменти од населбинска керамика, тегули, имбрекси и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 327. ISBN 9989-649-28-6.