Прејди на содржината

Казаница (Раклиш)

Координати: 41°37′48″N 22°28′56″E / 41.63000° СГШ; 22.48222° ИГД / 41.63000; 22.48222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Казаница


Местоположба 41°37′48″N 22°28′56″E / 41.63000° СГШ; 22.48222° ИГД / 41.63000; 22.48222
Основни податоци
Место Раклиш
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Казаницаархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Раклиш. Претставува вила рустика од римското време. На границата помеѓу селата Раклиш и Ораовица остатоци од темели, кршен камен, питоси, тегули и делови од керамички садови кои укажуваат на постоење на осамен полски имот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 330. ISBN 9989649286.