Прејди на содржината

Тумба I (Калуѓерица)

Координати: 41°34′20″N 22°30′56″E / 41.57222° СГШ; 22.51556° ИГД / 41.57222; 22.51556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба I


Местоположба 41°34′20″N 22°30′56″E / 41.57222° СГШ; 22.51556° ИГД / 41.57222; 22.51556
Основни податоци
Место Калуѓерица
Општина Радовиш
Тип

 могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Тумба Iмогила од римското време во атарот на селото Калуѓерица, Македонија. На 400 метри северно од селото има блага височинка на која се наоѓа делумно оштетена могила со пречник во основата од 25 метри и височина од 3 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 327. ISBN 9989-649-28-6.