Бабин Камен (Али Коч)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бабин Камен
археолошко наоѓалиште
Бабин Камен is located in Македонија
Бабин Камен
Местоположба на Бабин Камен во Македонија
Местоположба 41°40′49″N 22°25′40″E / 41.68028° N; 22.42778° E / 41.68028; 22.42778Координати: 41°40′49″N 22°25′40″E / 41.68028° N; 22.42778° E / 41.68028; 22.42778
Основни податоци
Место Али Коч
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бабин Каменнекропола од железното време кај селото Али Коч во општина Радовиш. На 500 м јужно од селото се издига тумул кој е оштетен и со орањето речиси израмнет со нивото на околниот простор.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 324. ISBN 9989649286.