Прејди на содржината

Манастир (Калуѓерица)

Координати: 41°34′20″N 22°30′56″E / 41.57222° СГШ; 22.51556° ИГД / 41.57222; 22.51556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир


Местоположба 41°34′20″N 22°30′56″E / 41.57222° СГШ; 22.51556° ИГД / 41.57222; 22.51556
Основни податоци
Место Калуѓерица
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Манастирнаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Калуѓерица, Македонија. На површина од 150 на 100 метри, што се наоѓа 5 километри јужно од селото и на левиот брег на Манастирска Река, се среќаваат грамади од кршен камен и населбинска керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 327. ISBN 9989-649-28-6.