Прејди на содржината

Мемеделар (Тополница)

Координати: 41°39′23″N 22°22′35″E / 41.65639° СГШ; 22.37639° ИГД / 41.65639; 22.37639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мемеделар


Местоположба 41°39′23″N 22°22′35″E / 41.65639° СГШ; 22.37639° ИГД / 41.65639; 22.37639
Основни податоци
Место Тополница
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Мемеделарсредновековна населба во атарот на селото Тополница, Македонија. На јужната периферија на селото, од десната страна на езерцето Бабадере, на површина од 150х100 метри се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 331. ISBN 9989-649-28-6.