Прејди на содржината

Добицила (Тополница)

Координати: 41°39′23″N 22°22′35″E / 41.65639° СГШ; 22.37639° ИГД / 41.65639; 22.37639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Добицила


Местоположба 41°39′23″N 22°22′35″E / 41.65639° СГШ; 22.37639° ИГД / 41.65639; 22.37639
Основни податоци
Место Тополница
Општина Радовиш
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Добициланекропола од римското време во атарот на селото Тополница, Македонија. На околу 500 метри јужно од селото се наоѓа могила со пречник во основата од околу десетина метри и зачувана височина од 5 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 331. ISBN 9989-649-28-6.