Прејди на содржината

На Друм (Козбунар)

Координати: 41°43′36″N 22°28′20″E / 41.72667° СГШ; 22.47222° ИГД / 41.72667; 22.47222
Од Википедија — слободната енциклопедија
На Друм


Местоположба 41°43′36″N 22°28′20″E / 41.72667° СГШ; 22.47222° ИГД / 41.72667; 22.47222
Основни податоци
Место Козбунар
Општина Радовиш
Тип

 некропола  тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

На Друмархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Козбунар. Претставува некропола-тумули од железното време. На 1 км од селото, од левата страна на патот за Плачковица, се наоѓаат мали тумули со пречник во основата од околу 2 м, делумно оштетени преку земјоделски работења.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 328. ISBN 9989649286.