Ораовица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ораовица
House of Culture - Oraovica (1)-2.jpg

Дом на културата

Ораовица is located in Македонија
Ораовица
Местоположба на Ораовица во Македонија
Координати 41°37′31″N 22°30′44″E / 41.62528° СГШ; 22.51222° ИГД / 41.62528; 22.51222Координати: 41°37′31″N 22°30′44″E / 41.62528° СГШ; 22.51222° ИГД / 41.62528; 22.51222
Регион Југоисточен
Општина Радовиш
Население 1720 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2420
Повик. бр. 032
Шифра на КО 22031, 22531
Надм. вис. 360 м
Ораовица на општинската карта
Ораовица во Општина Радовиш.svg

Атарот на Ораовица во рамките на општината
Commons-logo.svg Ораовица на Ризницата

Ораовица — село во Општина Радовиш. Селото е најголемо во општината со 1720 жители[1] и е оддалечено 5 км од центарот на Радовиш.

Улица во селото
Парк во селото
Спортско игралиште

Име[уреди | уреди извор]

Од народните преданија кои се пренесуваат низ генерациите па до денес, за постанокот на името на селото постојат две легенди, кои во много се разликуваат, но и двете даваат некакви претпоставки за постанокот на селото и за добивање на името Ораовица.

Според првата легенда, се претпоставува дека селото го добило името по месноста „Орли-Камен“ која се наоѓа североисточно од селото на оддалеченост од еден км. Тука постојал голем (висок) камен каде што застанувале и се собирале орлите, така по месноста „Орли-Камен“ го добила името „Орливици“, „Орловица“ и на крајот го добила денешното име Ораовица.

Историја[уреди | уреди извор]

Денешното село Ораовица, според некој остатоци и сознанија се претоставува дека постоело уште пред доаѓањето на Турците на балканот, односно пред XV век. Селото во тоа време било малку населено и тоа со македонско население. Од тој период се сретнуваат семејствата: Нушови, Петрушови, Најчовци, Цилеви, Алексови и други.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Ораовица се наоѓа во подножјето на планините Изведен и Плачковица. Селото зафаќа добра местоположба што придонело селото да стане едно од најголемите села во општина Радовиш. Ораовица граничи со селото Подареш и населбата Раклиш.

Територијата на с. Ораовица го зафаќа југоисточниот дел на општина Радовиш. Селото е сместено по течениото на Ораовичка река ,односно се простира на нејзината лева и десна страна. Според ваквите одлики Ораовица има извонредна географска положба, бидејќи е поврзана со асфалтен пат до Радовиш. Така, просторната сместеност и дава многу пошироко географско контактирање и посредно спојување со асфалтен пат со селата: Подареш, Јаргулица, Покрајчево и Злеово, како и преку асфалтниот пат преку Радовиш, со Струмица и Штип и останатите градови во Републиката.

Ораовица се наоѓа на 360 метри надморска височина и е оддалечено 5 км од центарот на Радовиш.

По средината на селото тече Ораовичка река, лева притока на Радовишка река. Изворот и се наоѓа во месноста Џумаја на планината Плачковица на надморска височина од 1.380 м. со должина од 18 км. и сливна површина од 51 метри квадратни. Вкупниот пад на реката во наддолжниот профил изнесува 1.602 м. Највисокиот водостој и се јавува на месец Март при топењето на снегот во планината Плачковица и обилните дождови. Додека од месец Јуни до Октомври водостојот перманентно се намалува. Нискиот водостој во овој период се должи на сушното лето, кое се манифесира со намалени врнежи и високи температури.Територијата на Ораовица се одликува со различен геолошки состав и сложеа геолошка структур, со разновидни петрографски и минералошки видови.

Ораовица има доста голем и просторен атар, бидејќи се наоѓа во Радовишко-Струмичката котлина која е и најплодна во Источна Македонија. Ораовица е населена од збиен тип, куќите се групирани од кои скоро 90% се нови и градени според урбанистичкиот план. Селото е поделено по маали. Уште од порано постоеле, а и денес постојат следните имињана маалите: Долна маала, Џами маала, Краиште, Дере маало, Спротна маала, Горно маало и други.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Ораовица не е во добра економска состојба. Во селото постојат многу колонијални продавници, неколку супермаркети, но сепак економската слика на Ораовица не е баш најдобра што придонело поголемиот дел од населението во Ораовица да се занимава со земјоделство и еден мал дел со сточарство. Исто така, во Ораовица опстанува фирма која врши делумна обработка на шумски плодови и лековити билки. Фирмата соработува со многу странски компании, со кој фирмата остварува свој личен профит, во која исто така својата издршка ја гледаат многу вработени.

Многу од жителите во Ораовица, особено младите работат во странските земји.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според податоците од пописот на населението во 1981 година, во Ораовица живееле 396 домаќинства со 1.666 постојани жители како и 36 на привремена работа во странство. Според тоа,после општинскиот центар радовиш,Ораовица е најголемо населено место во Општината. Додека, според податоците од претходниот попис на населението од 1971 година Ораовица имаше 1.558 жители / податок кој јасно зборува дека бројот на жителите во Ораовица е мошне стабилени постојано расте и успешно се бори против миграцијата село-градкоја,денес во Ораовица постои во мал број. Денес 2012 год Ораовица е село со околу 2.000 жители но за жал е зголемен бројот на на иселеници во Странство

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[2]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 1.124
1953 289 980 16 2 1.287
1961 1.251 34 3 6 1.294
1971 1.518 23 1 7 6 1.555
1981 1.635 21 6 2 1.664
1991 1.660 14 7 2 1.683
1994 1.671 12 2 2 1.687
2002 1.701 12 2 3 2 1.720

Родови[уреди | уреди извор]

Според истражувањата од 1928 година, родови во селото.

Македонски

  • Доселеници: Постоловци или Коцевци (8 к.), Бајчевци, Костадиновци и Андонови (6 к.), Илевци (2 к.), Коцевци (6 к.) и Китановци (6 к.) сите се доселени, но не знаат од каде; Василевци или Ристовци (2 к.) доселени се на крајот од XIX век од Солунско во Егејска Македонија ; Јовиќевци и Несторовци (2 к.) доселени се набрзо по претходниот род од селото Владимирово кај Берово; Штеријевци (3 к.) доселени се од некое место на Плачковица. Тие се Власи.

Турски

  • Доселеници: Мула Алијовци, Сулимановци и Кадриовци (14 к.), Дели-Јашаревци и Алијовци (8 к.), Меладовци и Абдулиовци (6 к.) и Усеиновци и Османовци (8 к.) најстари доселеници. Велат дека се доселиле уште од освојувањето на Македонија од страна на Османлиското Царство; Исмаиловци, Назировци, Сулејмановци, Арифовци, Хусеиновци, Џемаиловци и Елмазовци сите имаат по (4 к.) доселени се од Турција во почетокот на XVI век; Јашаровци, Османовци и Тахировци сите по (3 к.). Мустафовци (8 к.), Мемедовци (6 к.), Шерифовци (5 к.), Ибраимовци (7 к.) и Јусуфовци (3 к.) доселени се кога исто така во XVI век; Мемедовци (5 к.) и Селимовци (6 к.) доселени од. Првите од селото Худаверли, а вторите од селото Калаузи.[3]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Цркви[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во рамките на Општина Радовиш, центар на општината е град Радовиш.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат избирачките места бр. 1590 и 1591 според Државната изборна комисија, сместени во основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 1.388 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Верски градби
Археолошки наоѓалишта[7]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

  • 15 мај - Селски празник (слава), кој се празнува во црквата Св. Атанасиј Велики

Личности[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Во комплесот на Манастир „Св. Ѓорѓи“ - Ораовица [2] Архивирано 6 јануари 2014 г. секоја година за време на Велигденските празници традиционално се одржува Фестивалот „Велигденски средби“ на кој фестивал секоја година учествуваат преку дваесетина фолклорни ансамбли од Македонија, Бугарија, Србија, Босна и Херцеговина, Косово, Хрватска и Турција.

Спорт[уреди | уреди извор]

Во село Ораовица активно работи и функционира Фудбалскиот клуб „ФК Изведен„ кој се натпреварува во „Општинска фудбалска лига - Радовиш„.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Многу жители и семејства од с. Ораовица се на привремена работа надвор од Македонија, најчесто во Словенија, Италија, Грција, Германија, Швајцарија и Холандија.

Муслиманите се иселени воглавно во Турција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Службен гласник на општина Радовиш, Број 13/2010, страна 9[мртва врска]
  2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  3. Русиќ, Бранислав. Радовишка Област. Архивиски фонд на МАНУ к-9,AE 116/II I.
  4. „Ограбени четири цркви и манастир“. Утрински Весник. Посетено на 2010-09-17. На |first= му недостасува |last= (help)
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 21 декември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 21 декември 2019.
  7. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]