Разлика помеѓу преработките на „Општина Пехчево“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 373 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
 
== Демографија ==
Според потписот од 2002 година 5.517 жители.
*[[Македонци]] 3.067
{| class="wikitable sortable" style="font-size:95%;"
*[[Албанци]] 0
!width="100px"|народ!!width="100px"| вкупен број!!width="100px" |% од вкупното население
*[[Турци]] 31
|-
*[[Роми]] 123
*| [[Македонци]] 3.067
*[[Власи]] 2
| 4.850
*[[Срби]] 6
| 85,86
*[[Бошњаци]] 0
|-
*| [[Албанци]] 0
| 0
| 0,0
|-
*| [[Турци]] 31
| 299
| 6,47
|-
*| [[Роми]] 123
| 340
| 7,07
|-
*| [[Власи]] 2
| 0
| 0,00
|-
*| [[Срби]] 6
| 13
| 0,22
|-
*| [[Бошњаци]] 0
| 0
| 0,00
|-
|други
| 15
| 0,34
|}
 
== Општествени установи ==
782

уредувања

Прегледник