Разлика помеѓу преработките на „Бен Хур“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.757 бајти ,  пред 2 години
дополнување, викификација
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување, викификација)
| gross = $146,9 милиони
}}
'''Бен Хур''' е [[америка]]нски [[Историски филм|историски]] [[филм]] од [[1959]], режиран од [[Вилијам Вајлер]]. Сценариото[[Сценарио]]то на филмот е засновано на романот на [[Лу Валас]] издаден воод [[1880]]. Главните улоги во филмот ги толкуваат: [[Чарлтон Хестон]], [[СтивенСтифен Бојд]], [[Џек Хокинс]], и[[Хју Грифит]], [[Хаја Харирит]]., „БенМарта Хур“Скот, Кејти О'Донел, Финли Кари и Теренс Лонгдон. Филмот освоил четири награди „[[Награди Златен глобус|златни глобуси]] и рекордни 11девет награди „[[Филмска награда на академијата на САД|оскариОскар]], со што годолго зачувалвреме овојбил рекорднајнаградениот во добиени оскари сèфилм (до 14-тепојавата освоени одна „[[Титаник (филм)|Титаник]]“ и единаесетте одна „[[Господар на прстените:Враќањето на кралот (филм)|Господар на прстените:Враќањето на кралот]]“).
 
==Синопсис==
Јуда Бен (го игра Хестон) од еврејската куќа Хур е еден од најугледните трговци за време на владеењето на римските цареви Август и Тибериј. Неговиот пријател од детството Месала (го игра Бојд), сега веќе висок офицер во римската војска, се враќа во Јудеја и ја посетува куќата Хур за да се поздрави со Јуда Бен и да го замоли да му помогне да ги запре еврејските бунтови. Јуда Бен го одбива и поради тоа, Месала го протерува на една галија и ја уништува куќата Хур. Како морнар, во една борба, Јуда спасува висок римски офицер, кој го посинува и му подарува слобода. Кога се враќа во Јудеја, Бен Хур запознава еден арапски љубител на коњи и станува возач на неговите тркачки коли. Со него се враќа во Рим и учествува во големата трка...
 
{{САД-филм-никулец}}
[[Категорија:Американски филмови]]
[[Категорија:Филмови за христијанство]]
[[Категорија:Филмови за Божик]]
[[Категорија:Филмови засновани на романи]]
[[Категорија:Добитници на оскар за најдобар филм]]
[[Категорија:Филмови снимени во Рим]]
[[Категорија:Филмови за религија]]
[[Категорија:Филмови на Вили Вајлер]]
[[Категорија:Филмови со Чарлтон Хестон]]
[[Категорија:Филмови со Стифен Бојд]]
[[Категорија:Филмови со Џек Хокинс]]
[[Категорија:Филмови со Хју Грифит]]
[[Категорија:Филмови со Хаја Харирит]]
[[Категорија:Филмови засо БожикМарта Ско]]

Прегледник