Податотека:Coat of arms of Mecklenburg-Western Pomerania (small).svg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(SVG податотека, номинално 507 × 548 пиксели, големина: 107 КБ)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис

Уметник
Грб
Deutsch: des Landes Mecklenburg-Vorpommern: Kleines Landeswappen
English: of the German federal state of Mecklenburg-Western Pomerania: Lesser coat of arms
Блазон
Deutsch: „(1) Das Land Mecklenburg-Vorpommern führt ein großes und ein kleines Landeswappen.
(2) Das große Landeswappen zeigt einen gevierteilten Schild. Im rechten oberen Feld befindet sich der mecklenburgische Stierkopf auf goldenem Grund, im linken oberen Feld der rote pommersche Greif auf silbernem Grund, im rechten unteren Feld der rote brandenburgische Adler auf silbernem Grund und im linken unteren Feld der mecklenburgische Stierkopf auf goldenem Grund. Für die Gestaltung ist das Muster 4 der Anlage maßgebend.
(3) Das kleine Landeswappen zeigt einen in der Mitte längs gespaltenen Schild. Im rechten Feld befindet sich der Mecklenburgische Stierkopf auf goldenem Grund und im linken Feld der rote pommersche Greif auf silbernem Grund. Maßgebend für die Gestaltung ist das Muster 5 der Anlage.“
Извор на блазонот
Deutsch: § 3 des Gesetzes über die Hoheitszeichen des Landes - Hoheitszeichengesetz -
In der Fassung der Bekanntmachung vom 23. Juli 1991. Fundstelle: GVOBl. M-V 1991, S. 293
Боја
argentorgulessable
Датум 1991
date QS:P571,+1991-00-00T00:00:00Z/9
Извор PDF file
Inkscape-yes.svg
Оваа векторска слика е изработена со Inkscape од Meck-Pomm.
Дозвола
(Повторно користење на податотекава)
Public domain
На оваа слика е прикажан грб на Здружение со јавно право (Körperschaft des öffentlichen Rechts). Според § 5 Изв. 1 од Законот за авторски права на Германија, службени дела како грбови припаѓаат во јавна сопственост (gemeinfrei). Напомена: За употребата на грбови постојат извесни правни ограничувања, независно од авторските права за тука прикажаното.
Wappen Deutschlands
Други верзии
Прибелешки Сликава има прибелешки: Погледајте ги на Ризницата

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна23:26, 24 септември 2006Минијатура на верзијата од 23:26, 24 септември 2006507 × 548 (107 КБ)Madden{{Information| |Description={{de|Kleines Wappen des Landes Mecklenburg-Vorpommern}} {{en|Small coat of arms of the State of Mecklenburg-Western Pomerania}} |Source=PDF file [http://www.mv-regierung.de/stk/doku/EinLandzumLebe
23:25, 24 септември 2006Минијатура на верзијата од 23:25, 24 септември 2006507 × 548 (107 КБ)Madden{{Information| |Description={{de|Wappen des Landes Mecklenburgvorpommern}} {{en|Coat of arms of the State of Rhineland-Palatinate}} |Source=PDF file [http://www.mv-regierung.de/stk/doku/EinLandzumLeben_36_Service.pdf#search=%22ministerpr%C3%A4side

Податотекава се користи во повеќе од 100 страници. Следниов список ги прикажува само првите 100 страници што ја користат податотеката. Целосен список ќе најдете тука.

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија:

Погледајте ја останатата глобална употреба на податотекава.