Прејди на содржината

Липен

Координати: 53°53′N 13°28′E / 53.883° СГШ; 13.467° ИГД / 53.883; 13.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Липен
Место во Нецов-Липен
Црква во Липен
Црква во Липен
Црква во Липен
Липен во рамките на Германија
Липен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Општина Нецов-Липен
Место единици 3
Основни податоци
Површина 18,00 км2
Надм. височина 12 м
Население 315  (31 декември 2006)
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17391
Повик. бр. 039723
Портал www.amt-anklam-land.de
Координати 53°53′N 13°28′E / 53.883° СГШ; 13.467° ИГД / 53.883; 13.467

Липен (германски: Liepen) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2014 е дел од општината Нецов-Липен.