Хоендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоендорф
Место во Волгаст
Хоендорф is located in Германија
Хоендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Град Волгаст
Место единици 4
Основни податоци
Површина 30,53 км2
Надм. височина 8 м
Население 895  (31 декември 2010)
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17440
Повик. бр. 0 38 36
Портал www.amt-am-peenestrom.de
Координати 54°2′N 13°44′E / 54.033° N; 13.733° E / 54.033; 13.733Координати: 54°2′N 13°44′E / 54.033° N; 13.733° E / 54.033; 13.733

Хоендорф (германски: Hohendorf) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се состои од следниве единици Шалензе, Прицир, Хоендорф и Царниц. Од 1 јануари 2012 е дел од градот Волгаст.