Јазмунд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јазмунд
Jasmund
La2-demis-ruegen.png
Сателитска снимка на островот Риген
Географија
МестоБалтичко Море
Координати54°32′N 13°35′E / 54.533° СГШ; 13.583° ИГД / 54.533; 13.583
Површина30 км2
Управување
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
ОкругЗападна Померанија-Риген
Демографија
Етнички групиГерманци


Јазмунд (германски: Jasmund) — полуостров на островот Риген во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Тој е поврзан со полуостровот Витов и главниот дел на Риген, Мутланд, преку тесни патни премини Шабе и Шмале Хајде, соодветно. Меѓународните фериботски терминали во Засниц, Загард и Мукран се наоѓаат на Јазмунд. Јазмунд е исто така познат по кредестите карпи Штубенкамер (Stubbenkammer) во рамките на Националниот парк Јазмунд, природен резерват во североисточниот дел на островот Риген.

Координати: 54°32′N 13°35′E / 54.533° СГШ; 13.583° ИГД / 54.533; 13.583