Нојендорф А

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојендорф А
Место во Духеров
Нојендорф А is located in Германија
Нојендорф А
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Општина Духеров
Основни податоци
Површина 13,90 км2
Надм. височина 7 м
Население 147  (31 декември 2010)
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17379
Повик. бр. 039777
Портал www.amt-anklam-land.de
Координати 53°44′N 13°50′E / 53.733° СГШ; 13.833° ИГД / 53.733; 13.833Координати: 53°44′N 13°50′E / 53.733° СГШ; 13.833° ИГД / 53.733; 13.833

Нојендорф А (германски: Neuendorf A) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината се состоела од самиот Нојендорф А и селото Куртсхаген. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Духеров.