Торгелов-Холендерај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Торгелов-Холендерај
Место во Торгелов
Авионски поглед кон Торгелов-Холендерај
Авионски поглед кон Торгелов-Холендерај
Авионски поглед кон Торгелов-Холендерај
Торгелов-Холендерај во рамките на Германија
Торгелов-Холендерај
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Град Торгелов
Основни податоци
Површина 5,80 км2
Надм. височина 13 м
Население 442  (31 декември 2006)
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17358
Повик. бр. 03976
Портал www.eggesin.de
Координати 53°40′N 14°02′E / 53.667° СГШ; 14.033° ИГД / 53.667; 14.033Координати: 53°40′N 14°02′E / 53.667° СГШ; 14.033° ИГД / 53.667; 14.033

Торгелов-Холендерај (германски: Torgelow-Holländerei) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 25 мај 2014 е дел од градот Торгелов.