Келник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Келник
Општина
Câlnic, Romania - castle walls.jpg
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Келник is located in Романија
Келник
Келник
Местоположба во Романија
Координати: 45°53′10″N 23°39′11″E / 45.88611° СГШ; 23.65306° ИГД / 45.88611; 23.65306
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно3.007
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Келник е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 3.007 жители. Местото е познато по замок, кој се наоѓа на списокот на светското културно и природно наследство на УНЕСКО.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Келник на Recensământ 2002


Координати: 45°53′10″N 23°39′11″E / 45.88611° СГШ; 23.65306° ИГД / 45.88611; 23.65306