Мираслау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мираслау
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Мираслау is located in Романија
Мираслау
Мираслау
Местоположба во Романија
Координати: 46°22′00″N 23°43′00″E / 46.36667° СГШ; 23.71667° ИГД / 46.36667; 23.71667
Држава Романија
ОкругАлба
Површина
 • Вкупна66,59 км2 (2,571 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно2.503
 • Густина37,59/км2 (9,740/ми2)
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Мираслау (романски: Mirăslău, германски: Mireslau) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.503 жители.

Местото е познато по битката меѓу влашката армија, предводена од Михаил Храбриот и унгарските аристократи поддржани од австрискиот генерал Џорџо Баста, која се војувала во 1600 година (видете: Битка кај Мираслау).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Мираслау на Recensământ 2002