Појана Вадулуј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Појана Вадулуј
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Појана Вадулуј is located in Романија
Појана Вадулуј
Појана Вадулуј
Местоположба во Романија
Координати: 46°24′N 22°53′E / 46.400° СГШ; 22.883° ИГД / 46.400; 22.883
Држава Романија
ОкругАлба
Површина
 • Вкупна69,05 км2 (2,666 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.304
 • Густина18,88/км2 (4,890/ми2)
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Појана Вадулуј (романски: Poiana Vadului, германски: Schwarzenthal) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.304 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]Координати: 46°24′N 22°53′E / 46.400° СГШ; 22.883° ИГД / 46.400; 22.883