Прејди на содржината

Сентимбру

Координати: 46°8′N 23°39′E / 46.133° СГШ; 23.650° ИГД / 46.133; 23.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сентимбру
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Сентимбру is located in Романија
Сентимбру
Сентимбру
Местоположба во Романија
Координати: 46°8′N 23°39′E / 46.133° СГШ; 23.650° ИГД / 46.133; 23.650
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно2.740
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Сентимбру (романски: Sântimbru, унгарски: Marosszentimre, германски: Sankt Emmerich) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.740 жители. Во селото се наоѓа унгарска црква, која била изградена од страна на Јанош Хуњади во 1449 година, која денес не е во употреба, бидејќи во местото повеќе нема Унгарци.

  1. (романски) Сентимбру на Recensământ 2002


46°8′N 23°39′E / 46.133° СГШ; 23.650° ИГД / 46.133; 23.650