Прејди на содржината

Валеа Лунга

Координати: 46°07′30″N 24°02′35″E / 46.12500° СГШ; 24.04306° ИГД / 46.12500; 24.04306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валеа Лунга
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Валеа Лунга is located in Романија
Валеа Лунга
Валеа Лунга
Местоположба во Романија
Координати: 46°07′30″N 24°02′35″E / 46.12500° СГШ; 24.04306° ИГД / 46.12500; 24.04306
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно3.271
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Валеа Лунга (романски: Valea Lungă, германски: Langenthal) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живее 3.271 жител.

  1. (романски) Валеа Лунга на Recensământ 2002


46°07′30″N 24°02′35″E / 46.12500° СГШ; 24.04306° ИГД / 46.12500; 24.04306