Четатеа де Балта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Четатеа де Балта
Општина
Cetatea de Balta palace.jpg
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Четатеа де Балта is located in Романија
Четатеа де Балта
Четатеа де Балта
Местоположба во Романија
Координати: 46°15′N 24°10′E / 46.250° СГШ; 24.167° ИГД / 46.250; 24.167
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно3.217
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Четатеа де Балта е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 3.217 жители. Се состои од четири села и се наоѓа меѓу градовите Тернавени и Блаж.

Наводи[уреди | уреди извор]Координати: 46°15′N 24°10′E / 46.250° СГШ; 24.167° ИГД / 46.250; 24.167