Чугуд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чугуд
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Чугуд is located in Романија
Чугуд
Чугуд
Местоположба во Романија
Координати: 46°03′N 23°37′E / 46.050° СГШ; 23.617° ИГД / 46.050; 23.617
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно3.217
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Чугуд е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.664 жители. Се состои од шест села.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Чугуд на Recensământ 2002


Координати: 46°03′N 23°37′E / 46.050° СГШ; 23.617° ИГД / 46.050; 23.617