Илвезиле, Алба

Координати: 46°21′N 23°38′E / 46.350° СГШ; 23.633° ИГД / 46.350; 23.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Илвезиле, Алба
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Илвезиле, Алба is located in Романија
Илвезиле, Алба
Илвезиле, Алба
Местоположба во Романија
Координати: 46°21′N 23°28′E / 46.350° СГШ; 23.467° ИГД / 46.350; 23.467
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.526
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Илвезиле, Алба (романски: Livezile, унгарски: Urhaza, германски: Laßlenkirch) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.526 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Ливезиле на Recensământ 2002


46°21′N 23°38′E / 46.350° СГШ; 23.633° ИГД / 46.350; 23.633