Прејди на содржината

Шибот

Координати: 45°57′N 23°20′E / 45.950° СГШ; 23.333° ИГД / 45.950; 23.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шибот
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Шибот is located in Романија
Шибот
Шибот
Местоположба во Романија
Координати: 45°57′N 23°20′E / 45.950° СГШ; 23.333° ИГД / 45.950; 23.333
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно2.480
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Шибот (романски: Şibot, унгарски: Alkenyér, Zsibotalkenyér, германски: Unterbrodsdorf, Unter-Brotfeld) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.480 жители. Се состои од четири села.

  1. (романски) Шибот на Recensământ 2002


45°57′N 23°20′E / 45.950° СГШ; 23.333° ИГД / 45.950; 23.333