Михалц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Михалц
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Михалц is located in Романија
Михалц
Михалц
Местоположба во Романија
Координати: 46°09′N 23°44′E / 46.150° СГШ; 23.733° ИГД / 46.150; 23.733
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно3.679
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Михалц (романски: Mihalţ, германски: Michelsdorf) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 3.679 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Михалц на Recensământ 2002


Координати: 46°09′N 23°44′E / 46.150° СГШ; 23.733° ИГД / 46.150; 23.733