Прејди на содржината

Арјешен

Координати: 46°29′N 22°46′E / 46.483° СГШ; 22.767° ИГД / 46.483; 22.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Арјешени)
Арјешен
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Арјешен is located in Романија
Арјешен
Арјешен
Местоположба во Романија
Координати: 46°29′N 22°46′E / 46.483° СГШ; 22.767° ИГД / 46.483; 22.767
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.921
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Арјешен (романски: Arieşeni, германски: Leppusch, унгарски: Lepus) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живее 1.921 жител. Се состои од 18 села.

Арјешени е познат скијачки центар со две скијачки патеки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Арјешени на Recensământ 2002


46°29′N 22°46′E / 46.483° СГШ; 22.767° ИГД / 46.483; 22.767