Ремец

Координати: 46°18′N 23°32′E / 46.300° СГШ; 23.533° ИГД / 46.300; 23.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ремец
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Ремец is located in Романија
Ремец
Ремец
Местоположба во Романија
Координати: 46°18′N 23°32′E / 46.300° СГШ; 23.533° ИГД / 46.300; 23.533
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно751
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Ремец (романски: Râmeţ, германски: Einsiedel) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живее 751 жител.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Ремец на Recensământ 2002


46°18′N 23°32′E / 46.300° СГШ; 23.533° ИГД / 46.300; 23.533