Прејди на содржината

Суводол (Алба)

Координати: 46°21′N 23°2′E / 46.350° СГШ; 23.033° ИГД / 46.350; 23.033
Од Википедија — слободната енциклопедија
Суводол
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Суводол is located in Романија
Суводол
Суводол
Местоположба во Романија
Координати: 46°21′N 23°2′E / 46.350° СГШ; 23.033° ИГД / 46.350; 23.033
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно2.085
Час. појасИВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)

Суводол или Соходол (романски: Sohodol, германски: Zochodl) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.085 жители.

  1. (романски) Суводол на Recensământ 2002


46°21′N 23°2′E / 46.350° СГШ; 23.033° ИГД / 46.350; 23.033